Zwiedzamy wielkopolskie pałace: Gołuchów

Szukacie inspiracji na wiosenną eskapadę? Mamy dla Was prawdziwą petardę! W tę sobotę odwiedziliśmy pałac w Gołuchowie i gorąco polecamy go na weekendową wyprawę!

Niezwykła budowla położona w powiecie pleszewskim (woj. wielkopolskie) nad rzeczką Trzemną znajduje się ok. 120 km od Wrocławia. Dużo? Jak na jednodniowy wypad, może trochę, ale warto.

Co czeka Was na miejscu?

Zamek łudząco podobny do królewskich rezydencji dorzecza Loary (nam przypomina również baśniową posiadłość Ludwika II Bawarskiego, Neuschwanstein) swoją wyjątkową formę francuskiego renesansu zawdzięcza Izabeli Czartoryskiej. To właśnie córka księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, przywódcy stronnictwa emigracyjnego Hotel Lambert, uczyniła z niego perełkę kultury. Ale po kolei.

Pałac wybudowany został w1560 roku przez starostę radziejowskiego i wojewodę brzesko-kujawskiego, Rafała Leszczyńskiego. Status okazałej magnackiej rezydencji Gołuchów zyskał za czasów jego syna, kanclerza wielkiego koronnego Wacława Leszczyńskiego.

Najciekawszy czas w historii zamku przypada jednak na wiek XIX, kiedy to arystokrata i właściciel dóbr kórnickich, Tytus Działyński zakupił go dla swojego jedynego syna Jana. To dzięki temu podarunkowi do Gołuchowa przybyła Izabela z domu Czartoryska, świeżo poślubiona małżonka Jana – kobieta niezwykle wykształcona i majętna nie szczędziła wysiłków i pieniędzy na przebudowę i wyposażenie Gołuchowa. Na jej zlecenie w pałacu pracowali francuscy mistrzowie – architekci, malarze i rzeźbiarze. Właścicielka pragnęła odbudować pałac nie tylko jako rezydencję, ale także muzeum. Dzięki jej staraniom w bogato wyposażonych wnętrzach swoje miejsce znalazły m.in. ogromna kolekcja antycznych waz oraz liczne dzieła malarskie (w tym obraz Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym pędzla Marcello Bacciarellego). Inspiracje czerpała podczas swoich licznych podróży – ich odzwierciedleniem są m.in. renesansowe kamienne schody żywo przypominające oryginał z florenckiego pałacu Dożów, który widzieliśmy podczas naszej podróży do stolicy Toskanii.

Silnie związana z „dziełem swojego życia” Izabela zgodnie z ostatnią wolą została pochowana w gołuchowskiej kaplicy, która znajduje się w przylegającym do zamku parku. Przed śmiercią zabezpieczyła zgromadzone zbiory ustanawiając Ordynację Książąt Czartoryskich w Gołuchowie gwarantującą ogólną ich dostępność i niepodzielność. Kres integralności kolekcji położył wybuch II Wojny Światowej – wiele eksponatów zostało zrabowanych, wywiezionych lub zniszczonych zarówno przez hitlerowców, jak i sowietów.

Po wojnie, w 1951 roku zamek przeszedł pod opiekę Muzeum Narodowego w Poznaniu i od tamtego czasu dwukrotnie poddany był kompleksowej konserwacji. Część ze zrabowanych dzieł udało się odzyskać, część zastąpiły eksponaty należące do MN.

Nie będziemy zdradzać zbyt wielu ciekawostek, bo warto ten niezwykły zabytek zobaczyć na własne oczy. My z pewnością do Gołuchowa wybierzemy się jeszcze raz. Oprócz zamku na turystów czeka bowiem piękny park w stylu angielskim oraz Oficyna (z Muzeum Leśnictwa), Mauzoleum, Powozownia i Owczarnia.

Zobaczcie też pałace w Bawarii, na Wołoszczyźnie i Dolnym Śląsku, które odwiedziliśmy!

goluchow1

goluchow2

goluchow3

goluchow4

goluchow5

goluchow6

goluchow10

goluchow9

goluchow12

goluchow15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam