W Zielonej Górze głowa od wina nie boli

Według legendy, po zamordowaniu Bachusa przez tytanów bogini Atena pokropiła jego krwią tereny, na których w przyszłości miały znajdować się najlepsze tereny pod uprawę winorośli. Jedna z kropel spadła na Grünberg, czyli dzisiejszą Zieloną Górę, co rzekomo zapoczątkowało tradycję winiarską na tym obszarze.

Bajki bajkami, ale faktem jest, że już w XIII wieku na zielonogórskich wzgórzach pojawiły się pierwsze krzewy winogron. Choć tutejszy klimat może wydawać się niezbyt przychylny winnej uprawie, to rośliny przyjęły się i zadomowiły na dobre.

Jako najbardziej wysunięty na północny-wschód niemiecki region winiarski, w związku z kapryśną pogodą i różnej liczbie słonecznych dni, co roku zaskakiwał winami o niepowtarzalnym smaku. Zielona Góra była w europejskiej czołówce – powstało tu siedem znaczących wytwórni win, w tym słynne zakłady Gremplera, a w 1835 roku wyprodukowano pierwszego w Niemczech szampana!

Kilkusetletnia tradycja produkcji win na tych terenach zakończyła się wraz z likwidacją w 1999 roku Lubuskiej Wytwórni Win. O dawnych czasach świetności przypomina dziś niewielka winnica wokół Palmiarni, w miejskiej architekturze widać elementy z winiarskimi motywami, a na jednej z uliczek pląsa Bachus. Cieszy fakt, że Zielona Góra chce wrócić do swoich korzeni, o czym świadczy widok coraz większych obszarów wokół miasta zajmowanych przez winnice.

No ale jak tu taka tradycja picia wina, to trzeba je gdzieś skosztować. Karolina i Piotrek zabrali nas do idealnego ku temu miejsca – Winoteki czeskiej, w której dokonaliśmy aprowizacji na wieczór i kolejne dni we Wrocławiu. Przy okazji degustacji greckich win dowiedzieliście się, że preferujemy czerwone wina wytrawne. Tak też było teraz. Wybraliśmy Modrý Portugal.

Choć wieczór był długi, a zapasy znacząco się skurczyły, to głowa nie bolała. Dobre towarzystwo. Dobre wino.

palmiarnia3

palmiarnia1

palmiarnia2

winoteka1

winoteka2

winoteka3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam