Zachodniopomorskie Różańsko

Byliśmy w Afryce, Ameryce Północnej, Azji i Europie. W tej ostatniej odwiedziliśmy kilkanaście krajów, jednak ostatnio coraz częściej nasze podróżnicze kierunki wybieramy tak, aby zaprzeczyć prawdzie Stanisława Jachowicza:

„Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie.”

Odwiedzamy więc ciekawe miejsca, w większości te położone na Dolnym Śląsku („Myszkujemy…”), i z podziwu wyjść nie możemy jaka ta nasza Polska piękna.

Trafiliśmy też do Zachodniopomorskiego, do pewnej urokliwej wsi – Różańsko.

Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1337 roku i mówi: „”Rosental LXVII, dos IIII, Hasso de ylstet pro seruicio XII, Heine Schonenbeck habet seruicium, pactus X solidos, due taberne”  - „Wieś liczy 67 łanów, wolne od ciężarów podatkowych są 4 łany parafialne (dos), lennikiem zobowiązanym do służby konnej jest Hasso von Wedel posiadający 12 łanów oraz Heine von Schönebeck, pakt (pactus) płacony rycerstwu przez chłopów wynosi 10 szylingów (solidos), we wsi są dwie karczmy.”

W połowie XIX wieku przeprowadzono spis, z którego wynikało, że w Różańsku jest: naczelnik domeny, burmistrz, urzędnik stanu cywilnego, policjant, 3 szewców, 3 krawców, 3 sklepy spożywcze, urząd pocztowy, 2 listonoszy, handlarz jajami i dziczyzną, zrzeszenia kupna i sprzedaży, 2 kołodziejów, 2 malarzy, 1 rzeźnia ze sklepem, 1 hurtownik mięsa, 2 ogrodników, 2 młyny (parowy i wodny), 2 kuźnie, warsztat stolarski, 3 restauracje, szynkarz, zdun, 1 piekarnia, 2 sklepy z rowerami, 2 fryzjerów, rymarz, fotograf, pantoflarz i cieśla oraz robotnicy roli i leśni.

Od tego czasu wiele się zmieniło. Większość mieszkańców nie trudni się już rolnictwem, nie ma zwierząt, czy pola uprawnego. Zamiast handlarzy są 4 sklepy, bo większe zakupy jedzie się do Myśliborza lub Gorzowa Wielkopolskiego. Ogrodnicy są na pewno, bo na zadbanych podwórkach widać niesamowite efekty ich prac. Zamiast restauracji lokalny pub, pod którym stoją zaparkowane rowery wędkarzy wracających z porannych połowów. Wiemy, że jest też szewc i tapicer, ale fryzjera nie widzieliśmy.

A za fotografa może robić teraz każdy, łącznie z nami ;)

Będąc w Różańsku warto wstąpić do barokowego kościoła pw. św. Michała Archanioła i młyna szachulcowego. No i oczywiście wybrać się na spacer po terenach nadleśnictwa.

roz8

roz7

roz6

roz2

roz4

roz1

roz3

roz5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam