Ukraińskie smaki we Wrocławiu

Kiedy randkować, jak nie przed ślubem! Hołdując tej zasadzie w miniony weekend wybraliśmy się na randkę. W dżdżyste, sobotnie popołudnie wybór padł na ukraińską „Hortycę”, niewielką restaurację przy ul. Więziennej, na którą natknęliśmy się przypadkiem, podczas jednego z wcześniejszych spacerów po wrocławskim Starym Mieście.

Lokal nazwany na cześć ukraińskiego symbolu – największej wyspy na Dnieprze mieści kilka stolików i w żadnym wypadku nie jest typem bardzo wyszukanej jadłodajni. Nas skusiły jednak ukraińskie specjalności – maleńkie pielmienie oraz warieniki, których smak tak dobrze pamiętamy z naszej podróży do Lwowa.

Ciekawi znajomych smaków w innej, „wrocławskiej” postaci zdecydowaliśmy się na barszcz ukraiński z pampuszkami, warienki z ziemniakami i wątróbką oraz „płow”, popularne na południu Ukrainy (a jak uświadomił nas nasz kamrat Alex wywodzące się z kuchni tatarskiej) danie z ryżu, mięsa i warzyw.

Zdecydowanym faworytem okazał się barszcz ukraiński. Spora miseczka gęstej, ciepłej zupy z dodatkiem startych buraków, fasoli, warzyw i mięsa, okraszona śmietaną i świeżą pietruszką była sycąca i warta swojej ceny (11 zł). Jeśli chodzi o warienki, to na mój gust były zbyt słabo doprawione, ale Maciek zajadał się ze smakiem.

Najsłabiej wypadł zachwalany przez naszych wschodnich znajomych „płow” – danie poprawne, choć nie powaliło nas na kolana. Głównie za sprawą zbyt rozgotowanego ryżu, który w przypadku ryżowych dań z „jednego garnka” jest dość częstym mankamentem. Danie ratowało zawarte w nim bardzo smaczne i kruche mięso.

Myślę, że do „Hortycy” z pewnością jeszcze zajrzymy. Jeśli nie na sprawdzony barszcz ukraiński, to na kuszącą odrywania nowych smaków soliankę.

J.

plow

warienki

barszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam