Rumunia: wypoczywać jak królowie w Sinaia

Odwiedzamy pałace na Dolnym Śląsku, byliśmy w rezydencjach Ludwika II Bawarskiego, toteż w drodze do zamku Drakuli nie mogliśmy nie zaglądnąć do Sinaia. W tym położonym niemal 140 km od Bukaresztu mieście, u podnóża gór Bucegi, znajdują się dwa przepiękne pałace - Castelul Peleş i Castelul Pelişor -  należące do rumuńskiej rodziny królewskiej. To na terenie tej rezydencji urodzili się dwaj królowie Rumunii: Michał I i Karol II oraz książę Mikołaj Rumuński. Tego pierwszego widzieliśmy „na żywo” w Pałacu Parlamentu w Bukareszcie, czego niestety nieudokumentowanie, bo obowiązuje tam całkowity zakaz robienia zdjęć, a pilnują tego odpowiednie służby…

Krótko o historii i architekturze. Pałac Peleş wzniesiony został w latach 1873-1883 z polecenia króla Karola I. Budowę nadzorowali najlepsi architekci, a nad jego wystrojem czuwali słynni dekoratorzy. Już w 1884 roku zainstalowano prąd, w razie czego na miejscu był generator, a kilkanaście lat później postawiono nawet małą elektrownię.

Zaraz na początku XX wieku królowie mieli swój własny pokój kinowy (!!!), który był pierwszym tego typu pomieszczeniem w Rumunii. A, że wszędzie znaleźć musi się akcent polski – oto on! Urządzenia mechaniczne ułatwiające życie mieszkańcom pałacu wykonał wynalazca ze Lwowa, Franciszek Rychnowski.  Całkowity koszt budowy szacuje się na ok. 16 mln lei w złocie, czyli… ok. 120 mln dzisiejszych dolarów!

To kolejne miejsce na mapie naszej podróży po Rumunii, gdzie znaleźliśmy idealne warunki do relaksu i podładowania baterii. Chodzi chyba przede wszystkim o zieleń, której tak brakuje nam w mieście i bliskość natury. Tu było jej pod dostatkiem – pałacowy ogród z kolekcją rzeźb i pomników, drzewa otaczające cały kompleks i piękny widok na Karpaty. Nawet niedźwiedzie chcą się witać z odwiedzającymi te strony :) (jakiś czas później dowiedzieliśmy się, że Anne Cecille jeżdżąc na koniu przeganiała je z głównych szlaków!)

Na koniec ciekawostka. Być może wiecie, że Rumunia dla filmowców z całego świata jest idealna do udawania innych miejsc. My wychwyciliśmy, że Peleş udawał rezydencje Penelope Stamp w filmie „The Brothers Bloom” z Rachel Weisz i Adrienem Brody. Poniżej zdjęć wrzucamy trailer (0:31). A i jeszcze przed chwilą zauważyliśmy, że pojawia się tu także Belgrad (1:11) – most koło dworca autobusowego.

Przeczytajcie o tym, co jeszcze zobaczyliśmy w Rumunii.

sinaia1

sinaia2

sinaia3

sinaia8

sinaia4

sinaia5

sinaia7

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam