Myszkujemy po Dolnym Śląsku: Leszczyna

Trochę wolnego czasu? Oj, nie lubimy siedzieć w miejscu. Research, wsparcie merytoryczne ze strony naszych profesjonalnych przewodników, wybór najładniejszej trasy i w drogę. Wsiadamy do srebrnej strzały (Air Force 1) i po godzinie jesteśmy na miejscu…

Trafiliśmy do Leszczyny, w której znajduje się skansen górniczo-hutniczy, a zarazem pierwsza stacja ścieżki przyrodniczo – kulturowej  „Synklina Leszczyny”  w parku krajobrazowym  „Chełmy”. Dla nas był to jedynie przystanek w drodze do Złotoryi i nie mieliśmy zbytnio czasu na przejście całej trasy, ale przyjrzeliśmy się temu, co proponuje to miejsce.

Wielbiciele eksponatów muzealnych odnajdą się w „Izbie Tradycji Górniczych”, w której zgromadzono eksponaty nawiązujące do historii górnictwa i hutnictwa na tych ziemiach. Pod balkonem budynku głównego przygotowane są miejsca na warsztaty dla rzemieślników (kowal, ceramik, mincerz, piekarz, kamieniarz, rzeźbiarz), w których podczas różnego rodzaju festynów i zjazdów prowadzone są pokazy.

Główną „atrakcją” skansenu są bliźniacze piece hutnicze. W XIX służyły w do wypalania wapna ze skał wydobywanych w pobliskich kamieniołomach. Zbudowane z piaskowcowego kamienia łamanego, dość wysokie (wyższy 11 m, niższy 9 m) i całkiem „grube” (średnica 3,3 m). Więcej informacji na temat procesu wypalania oraz historii tego miejsca znaleźć można > tu <.

W skansenie jest spokojnie, nie ma za dużo ludzi – dobre warunki do zwiedzania ;) (nawet kotom udzieliła się ta  „cicha” atmosfera). Wstęp jest bezpłatny. Obiekt uznany za Turystyczne Odkrycie Roku 2012!

Zobacz, gdzie jeszcze byliśmy w ramach cyklu „Myszkujemy po Dolnym Śląsku”!

les1

les2

les4

les3

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam