Myszkujemy po Dolnym Śląsku: Krobielowice

Zaledwie 3,5 km od Gniechowic, o których pisaliśmy w pierwszej odsłonie „Myszkowania…”, znajduje się przepiękny zespół pałacowy w Krobielowicach. Od strony wjazdowej na teren pałacowy witają nas wzniesiona pod koniec lat 70. XIX w. smukła wieża bramna i drewniany most, za którymi rozpościera się park.

Sam pałac zachwyca swoi rozmachem. Uwagę przyciągają trzy narożne wieże o spiczastych wierzchołkach oraz rozciągający się na południowej ścianie taras, na który prowadzi weranda z arkadami. Taki kształt pałacu jest zasługą Karla Kellera, opata wrocławskich norbertanów, który na przełomie XVII i XVIII wieku dokonał generalnej rozbudowy dworu.

Początki Pałacu w Krobielowicach sięgają drugiej połowy XVI wieku, kiedy to w miejscu gdzie obecnie stoi, wzniesiono renesansowy murowany dwór (od XV w. wieś była w posiadaniu kościoła i należała do dóbr klasztoru św. Wincentego na Ołbinie). Do końca XVII wieku obiekt ten funkcjonował jako siedziba klasztornego zarządu dóbr oraz tymczasowe lokum dla urzędników i zakonników.

Zakonna historia pałacu kończy się wraz z pruską sekularyzacją w 1810 roku. Nastaje za to czas panowania w Krobielowicach feldmarszałka G. L. von Blüchera, który otrzymuje ten obiekt jako nagrodę za zwycięstwo nad wojskami napoleońskimi. Choć sam marszałek umiera zaledwie w 5 lat po objęciu pałacu, majątek pozostaje w jego rodzinie aż do końca II Wojny Światowej.

Za czasów „Polski Ludowej”, jak większość obiektów na Dolnym Śląsku, budowla przechodzi w ręce państwowe. Historia zatacza jednak krąg i z końcem 1991 roku pałac ponownie powraca do rodziny marszałka Blüchera, zakupiony przez potomka angielskiej części rodu – Christophera Earla Vaile’a. Dzięki nowemu właścicielowi, obiekt zostaje gruntownie wyremontowany, a w jego murach ulokowany zostaje hotel i restauracja. Otoczenie pałacu zostaje natomiast zaaranżowane na pole golfowe.

I to właśnie bliskość natury wokół kompleksu jest chyba największą zaletą tego miejsca. A widok rozpościerający się z pałacowych tarasów na pobliski staw idealnie pasuje do bajkowego wesela…

PS. Znajdź kota!

kor1

kor2

kor3

kor4

kor5

kor6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam