Myszkujemy po Dolnym Śląsku: Gniechowice

M. miał urodziny już w tym roku. J. spełniła jego marzenie i wspólnie pojechaliśmy odwiedzić pobliskie miejscowości w poszukiwaniu starych pałacyków i kościółków. Pogoda całkiem się udała i choć było dość chłodno, to słońce świeciło, co przyprawiało nas o dobry humor. Ruszyliśmy w kierunku południowo-zachodnich okolic Wrocławia i po pierwszym OS’ie trafiliśmy do Gniechowic.

Na początek trochę historii. W „Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego” spisanej w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest jako Gnechwitz. Nazwa zmieniła się dopiero po ponad 600 latach, po dojściu do władzy narodowych socjalistów – w 1937 r. wprowadzono niemiecką nazwę Yorckschwert, zmienioną potem na Altenrode (Niederschles). W 1946 r. miejscowości nadano polską nazwę Gniechowice.

W Gniechowicach odnaleziono oznaki osadnictwa z okresu neolitu.

A po co my tam w ogóle pojechaliśmy? Po to, żeby zobaczyć pozostałości po zespole pałacowym.

Barokowy budynek pochodzi z XVIII wieku, przebudowywany został dwukrotnie: w 1843 i 1861 roku. Na elewacjach widać nieliczne już dekoracje sztukatorskie, na dachu dziury po wcześniejszych lukarnach.

W XX wieku pałac użytkowany był przez kombinat byłego PGR-u, w 1969 r. rozebrano część sklepień parteru. Po zmianie właściciela na osobę prywatną, rozpoczęto remont, który wydaje się być przerwany, bo wejścia są zamurowane, a w środku widać pozostałości po „spotkaniach towarzyskich” okolicznej młodzieży.

Nieopodal tego miejsca, na północ, znajdował się jeszcze wybudowany w 1582 roku dwór nawodny, następnie przebudowany w 1649 w trzykondygnacyjną wieżę mieszkalną z wąskim skrzydłem gospodarczym. Jednak obecnie nie ma po nim śladu.

Niemalże vis a vis pałacu znajduje się otoczony kamiennym murem obronnym gotycki kościół pw. św. Filomeny z XV wieku.

Gniechowice były naszym pierwszym postojem. W kolejnych odsłonach przedstawimy Wam ciekawe miejsca na kontynuację wycieczki. Wszystkie opisywane miejscowości znajdują się w bliskiej od siebie odległości, więc będziecie mogli sami dowolnie ułożyć dogodna dla Was trasę.

gnie2

gnie3

gnie1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam