Jedlina Zdrój – zapomniany dolnośląski kurort

Zanim pojawi się ciąg dalszy relacji z wyjazdu z Irlandii i kolejny odcinek „Migawek z Podróży”, krótka relacja z wypadu do Jedliny Zdrój i Pałacu Jedlinka, do której wybraliśmy się w zeszły weekend.

Ta nieco zapomniana obecnie miejscowość, niegdyś była tętniącym życiem uzdrowiskiem. Jej złoty okres rozpoczął się na początku XVIII wieku, kiedy zarządzana była przez Hansa Christophera barona von Seher-Thoss i jego żonę Charlottę, na cześć której miastu nadano imię Charlottenbrunn (nazwa obowiązywała do 1945 r.). Za ich rządów Jedlina rozwijała się, przodując w tkactwie i sukiennictwie, a sam kurort znany na całym Śląsku.

Na przełomie XIX i XX wieku miejscowość nadal miała się świetnie. Znana była w regionie jako uzdrowisko z szeroką ofertą kulturalną i rozrywkową. Goście kwaterowali się w licznych hotelach, pensjonatach i domach gościnnych urządzonych w górskim stylu. Najbardziej znana, „Szwajcarka” z XIX w., oferowała kurację mleczną, kasztany jadalne i odpoczynek na łonie natury.

Jednym z najbardziej okazałych zabytków regionu jest pałac w Jedlince, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku, gdy był w posiadaniu księcia jaworsko–świdnickiego Bolko I Surowego. Ostatnim przedwojennym prywatnym właścicielem pałacu w Jedlince był Gustaw Boehm.  W latach 1944–45 zorganizowano tam biuro projektowe nazistowskiej Organizacji TODT. Po wojnie został przekazany PGR-owi, co w największym stopniu przyczyniło się do jego zrujnowania. Pomieszczenia pałacowe zamieniono na obory, magazyny na siano i zboże, a wszelkie wyposażenie zostało rozkradzione.

W 2004 r. pałac wraz pobliskimi pomieszczeniami dla służby i browarem kupił prywatny właściciel. Odrestaurował fasadę budynku, kilka sal (udostępnione do zwiedzania), a także fontannę przed budynkiem. W planach ma przywrócenie dawnej świetności pozostałym izbom, odbudowę jedlińskiego browaru i rekultywację pobliskiego parku.

Polecamy na weekendową wycieczkę, szczególnie, gdy zrobi się cieplej. W kwietniu na terenie zespołu pałacowego przygotowana zostanie inscenizacja walk z II Wojny Światowej, łącznie z przelotami samolotów.

jed1

jed2

jed3

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam