Greckie smaki – καλός!

Ostatnio pisaliśmy o tym, jak spędzić miły wieczór w domu, zajadając się pysznymi serami i popijając dobre wino. Wtedy raczyliśmy się wyrobami francuskimi i wybornym, polskim towarem eksportowym z Hajnówki. Wczoraj spróbowaliśmy podobnego menu… tyle, że greckiego. Dodatkowo, a może przede wszystkim, degustowaliśmy i ocenialiśmy wina zaproponowane nam przez Evangelosa Gerovassiliou.

Spróbowaliśmy sześciu – czterech białych (raczej nie przepadamy) i dwóch czerwonych (zdecydowanie Syrah!) – przegryzając ich smaki wybornymi serami kozimi, oliwkami i salami. Wśród zaserwowanych win, dwa skomponowane były ze szczepu Malagousia, o którym Homer pisał dawno temu w Iliadzie. Przez lata nie było o nim ani widu, ani słuchu (ani smaku), aż pan Gerovassiliou odnalazł go i ponownie rozpropagował, zyskując uznanie i wiele medali. Mimo tej całej historii, nam jakoś nie przypadł do gustu, bo wino z tego szczepu jest słodkie, całkiem deserowe. A my zdecydowanie wolimy wina wytrawne, oj tak!

Wypiwszy w dość szybkim tempie degustacyjnym sześć kieliszków, byliśmy w bardzo dobrym nastroju, toteż chętnie zamieniliśmy kilka słów z bohaterem wieczoru i cyknęliśmy sobie pamiątkowego „picsa”.

Choć na początku mieliśmy pewne wątpliwości, to degustacja okazała się być całkiem przyjemnym pomysłem na wieczór. Obecna na sali klyentela kulturalna i taka ładna że, aż miło było siedzieć w takim towarzystwie. No i całe to „ą fifą” ze smakowaniem i ocenianiem win – szata, nos, usta… – fajne to!

Dziś, może jutro, planujemy kolejne wydanie domowej degustacji, bo w lodówce nazbieraliśmy już tyle sera, że jak go szybko nie zjemy, to jeszcze pokryje go pleśń. W tym przypadku raczej nie wpłynie na jego szlachetność… Jeśli macie ochotę dołączyć i spróbować chociażby Anthotyro z Chanii, to zapraszamy. Tylko wino weźcie :)

 wino8

wino9

wino7

wino1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam