W drodze na szczyt!

This is the best road… in the world! Czemu? Bo Transfogaraska to ponad 150 kilometrów poplątanej jak włoskie spaghetti trasy przez najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat, której wysokość sięga nawet 2034 m n.p.m. Z lotu ptaka wygląda jak tor Formuły 1 o najwyższym poziomie trudności.

A oprócz wyzwania dla umiejętności kierowców zapewnia jeszcze coś – bajeczne widoki. Krajobraz zmienia się z każdym zakrętem drogi ciągnącej się stromo pod górę.

My jechaliśmy od strony południowej i po jakimś czasie trafiliśmy na wysoką, 166 metrową, tamę na rzece Ardżesz, tworząca zaporowe jezioro Vidraru. Tam na chwilę się zatrzymaliśmy i od razu zwróciliśmy na siebie uwagę bezpańskich psów (wspominaliśmy, że w Rumunii jest ich baaaardzo dużo?). To pod nią panowie z Top Gear pili nalewkę i herbatkę z dodatkiem marihuany, po czym poszli spać do swoich ciasnych sportowych samochodów.

Na wysokości 1690 m n.p.m. zrobiliśmy sobie przerwę przed dalszą podróżą. Kolejny przystanek już na szczycie, ale o tym już w następnym wpisie… a w nim dużo zdjęć w chmurach…

Nie możemy nie wspomnieć także o tragicznym tle powstawania tej niesamowitej trasy. Na pomysł przeciągnięcia drogi przez góry wpadł w swojej szaleńczej wizji rumuński dyktator Nicolae Ceauşescu. Podczas jej budowy wykorzystano miliardowe sumy pieniędzy (w tym czasie mieszkańcy Bukaresztu jedli z głodu gołębie) i 6 milionów kilogramów dynamitu. 40 budujących ją żołnierzy straciło życie.

Przeczytajcie o tym, co jeszcze zobaczyliśmy w Rumunii.

trans15

trans1

trans16

trans2

trans3

trans5

trans6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam